• اخبار لحظه ای از آزمون های مجازی دانشگاه


معاون آموزشی دانشگاه جزئیات فرآیند جذب و انتقال اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها را تشریح کرد

معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: هیات علمی قلب یک سیستم دانشگاهی و حتی یک سیستم پژوهشی است.به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر شجاع احمدوند، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره فرآیند جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها، اظهار کرد: هیات علمی قلب یک سیستم دانشگاهی و حتی یک سیستم پژوهشی است.
او افزود: مهم‌ترین فرآیند‌های رو به رشد یک دانشگاه بر دوش اعضای هیات علمی است که استارت این موارد از فرآیند‌های جذب شروع می‌شود.
دکتر احمدوند تصریح کرد: ارتقای سطح علمی و تربیتی نیروی انسانی کشور، ارتقای سطح پژوهشی و توانمندی‌های علمی دانشگاه ها، اصلاح نسبت استاد به دانشجو که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رتبه بندی دانشگاه‌ها در نظام بین المللی است، حتی در رنکینگ‌های داخلی و رتبه بندی‌های داخلی که معیار خیلی از امتیازات به دانشگاه‌ها هستند وابسته به اعضای هیات علمی است.
او با بیان اینکه به نوعی نیروی محرکه تعاملات و ارتباطات بین المللی وابسته به استادان آشنا با تکنولوژی‌های نوین است، تاکید کرد: دانشگاه علامه طباطبائی در دوران کرونا به عنوان یک دانشگاه عالی رتبه در حوزه‌های آموزشی به خوبی فعالیت کرد که بخش عمده‌ای از این موفقیت مدیون استادان خوب، جوان و توانمندی است که در سال‌های اخیر جذب کرده¬ایم و در کنار استادان پیشکسوت توانمندی‌های خود را نشان دادند.
معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبائی اضافه کرد: یکی از بحث‌های مطرح شده در سال‌های اخیر بحث‌ نظریه پردازی بوده که استاد خوب عامل گسترش آن است. در حوزه نظریه‌های ترویجی با اختلاف رتبه اول کشور را کسب کرده ایم که بخش زیادی از آن محصول استادان خوب است.
فرآیند جذب هیات علمی در دانشگاه برای سنجش علمی داوطلبان ۱۰ ماه طول می‌کشد
دکتر احمدوند بیان کرد: دانشگاه علامه طباطبائی اعضای هیات علمی را به ۳ طریق جذب می‌کند. اولین راه جذب از طریق فراخوان است که سالانه دو فراخوان در ماه‌های شهریور و بهمن از سوی دفتر جذب هیات علمی وزارت علوم اعلام می‌شود که برای این منظور در ابتدا نامه‌ای به مدیرگروه‌های دانشگاه ارسال می‌کنیم و مطابق با نیازمندی آنان بر مبنای مجوزی که برای جذب کسب کرده ایم درخواست خود را در سامانه نور رضوی وزارت علوم ثبت می‌کنیم. این فرآیند حدود ۱۰ ماه برای سنجش علمی داوطلبان طول می‌کشد و سپس وزارت علوم درخواست را تایید یا رد می‌کند.
او گفت: راهکار دوم برای جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه از طریق ارتباط با بنیاد نخبگان صورت می‌گیرد. این روش چند سالی است که ایجاد شده و به طور معمول نخبگان بر اساس شاخص‌های مطرح شده به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند و دارای حسن‌هایی برای دانشگاه هستند، برای مثال هنگام جذب اعضای هیات  علمی ردیفی از ردیف‌های استخدامی دانشگاه‌ها هزینه نشده و به عنوان افراد هیات علمی شاخص و مهم معرفی می‌شوند.
جذب هیات علمی با روش کانال انتقال
معاون آموزشی دانشگاه با بیان اینکه راه سوم برای جذب اعضای هیات علمی از طریق کانال انتقال انجام می‌شود، تاکید کرد: به طور معمول برخی از دانشگاه‌های معتبر دنیا مهم‌ترین کانال جذب هیات علمی خود را کانال انتقال قرار می‌دهند. برای مثال دانشگاه هاروارد معتقد است که نباید از فارغ التحصیلان خود به عنوان عضو هیات علمی استفاده کند، بلکه باید این افراد را به دانشگاه‌های دیگر که خواهان آن‌ها هستند، بفرستد تا آنان با پس از کسب تجربه مجدد به دانشگاه مبدا بازگشته و فعالیت کنند.
او با بیان اینکه دانشگاه علامه طباطبائی هم از طریق کانال انتقال به جذب اعضای هیات علمی اقدام می‌کند، تاکید کرد: افرادی که دانش یار و استاد یار پراستناد باشند در فرآیند جذب اعضای هیات علمی قرار می‌گیرند و این دریچه به روی دانشگاه علامه طباطبایی بسته نشده است.
دکتر احمدوند درباره ویژگی‌های فرآیند انتقال جذب اعضای هیات علمی، گفت: فرآیند جذب اعضای هیات علمی از طریق فرآیند انتقال به سرعت و با هزینه کم در بازه زمانی دو الی سه ماه انجام می‌شود و داوطلب بر مبنای هیات علمی بودن خود درخواست خود را به دانشگاه می‌دهد و رئیس دانشگاه این درخواست را به دفتر جذب هیات علمی منتقل می‌کند. سپس دفتر جذب، نامه را همراه رزومه فرد به دانشکده منعکس می‌کند و دانشکده آن را به گروه مربوطه واگذار می‌کند تا پس از آن فرد به مصاحبه دعوت ‌شده و فرآیند‌های مربوطه برای جذب اجرایی ‌شود.
انتقال پرونده هیات علمی دولتمردان به دانشگاه علامه صحت ندارد
دکتر احمدوند، درباره نسبت اعضای هیات علمی به دانشجویان در این دانشگاه، اظهار کرد: در دانشگاه علامه طباطبائی نسبت استاد به دانشجو در سال ۹۳ یک به ۳۹ بوده و در حال حاضر یک به ۲۷ است که هرچه این رقم کمتر شود بهتر است.
۱۲۲ عضو هیات علمی دانشگاه علامه خانم هستند
او افزود: ۱۲۲ فرد از میان ۵۶۰ عضو هیات علمی در دانشگاه علامه طباطبائی خانم هستند، یعنی ۲۲ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه ما را بانوان تشکیل می‌دهند.
دکتر احمدوند تصریح کرد: یکی از شاخص‌های مهم در رتبه بندی دانشگاه‌ها نسبت استاد به دانشجو است و مطابق برنامه ششم توسعه باید این رقم یک به ۲۰ برسد که راهکار آن کم کردن تعداد دانشجو و افزودن عضو هیات علمی است.
او تاکید کرد: تعداد اعضای هیات علمی در دانشگاه علامه طباطبائی باید افزایش پیدا کند، چرا که حیات این دانشگاه به داشتن دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری وابسته است.
معاون آموزشی دانشگاه تاکید کرد: در سال‌های اخیر سعی کردیم تا میزان اعضای هیات علمی را در دانشگاه علامه طباطبائی افزایش دهیم، اما در برخی از رشته‌هایی مانند الهیات، علوم سیاسی یا حقوق تعداد متقاضیان کم است و در برخی از رشته‌های دیگر مانند زبان فرانسه، زبان اسپانیایی، زبان چینی و ... حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد از اعضای هیات علمی را بانوان تشکیل می‌دهند.
دکتر احمدوند با بیان اینکه در طول ۷ الی ۸ سال گذشته ۲۱ عضو هیات علمی از طریق انتقالی جذب دانشگاه علامه طباطبائی شده اند، گفت: از میان این ۲۱ عضو هیات علمی هیچ کدام از افراد دارای پست‌های دولتی نبودند. در مجموعه‌های جذب اعضای هیات علمی خود شاهد انتقال مقام‌های دولتی نیستیم، البته شاید برخی از افراد به علت بالا بودن سطح علمی در وزارتخانه‌های کشور فعالیت داشته باشند و برای تدریس در دانشگاه‌ها به عنوان عضو هیت علمی دعوت به کار شده باشند، اما اینکه می‌گویند دولتمردان در قبال پرداخت پول در حال انتقال پرونده اعضای هیات علمی خود از دانشگاهی دیگر به دانشگاه ما هستند صحت ندارد.
او با بیان اینکه انتقال اعضای هیات علمی به دانشگاه علامه طباطبائی از طریق فرآیند علمی انجام می‌شود، تاکید کرد: مهم‌ترین مرجع برای پذیرش یا عدم پذیرش انتقال اعضای هیات علمی به دانشگاه‌، گروه‌های تخصصی و حرفه‌ای دانشگاه‌هاست که شامل سه بخش گروه، کارگروه و هیات اجرایی جذب دانشگاه است و انتقال همه اعضای هیات علمی به دانشگاه باید با طی کردن این سه فرآیند انجام شود.

تاریخ درج خبر: 1399/10/15  -  ساعت درج خبر: ١٧:٢٤  -  شماره خبر: ١٣٩٧٦  -  تعداد بازدید: 218


خروج